Tutoring
Aktualnie proponuję następujące tematy prac dyplomowych:
A. Inżynierskich:
1. Nowoczesny edytor decyzji architektonicznych wykorzystujący notację Maps of Architectural Decisions (MAD, tekst opisujący model i pojęcie decyzji architektonicznych dostępny z adresów PW) działający na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych wraz z modernizacją notacji.
B. Magisterskich
1. Projekt i prototyp systemu integrującego wiedzę architektoniczną pochodzącą z różnych źródełKrótki opis: wiedza architektoniczna, to wiedza o konstrukcji oprogramowania, systemu informatycznego, której trzon stanowią informacje o zastosowanych rozwiązaniach i uzasadnienie ich przyjęcia. Obecnie istnieje przynajmniej kilka narzędzi, które służą do gromadzenia wiedzy architektonicznej. W praktyce, w rzeczywistym projekcie wiele narzędzi może być użytkowanych jednocześnie. Wyzwaniem jest zapewnienie dostępu do wiedzy gromadzonej w każdym z tych narzędzi. Opracowanie takiego "integratora" jest tematem tej pracy.
2. Metoda analizy i oceny architektur aplikacji mobilnych.
3. Ocena architektur oprogramowania przez analizę kluczowych decyzji architektonicznych.
Krótki opis: opracowano wiele metod oceny architektury oprogramowania (m.in. ATAM, ALMA, SAAM, PBAR, EAEM i inne). Są to jednak metody ogólnego przeznaczenia. Celem prac nr 1 i 2 jest zaproponowanie metody oceny architektur dla konkretnych klas systemów. Może to oznaczać wypracowanie zupełnie nowej metody lub "merytorycznej wtyczki" do metod istniejących. Praca nr 3 zmierza natomiast do opracowania metody oceny architektur przez analizę kluczowych decyzji projektowych (konstrukcyjnych/architektonicznych) - przykładem takiej metody jest EAEM (ang. Early Architecture Evaluation Method). Kluczem do sukcesu jest określenie kluczowych decyzji konstrukcyjnych dla pewnych wybranych klas systemów oraz wskazanie sposobu ich oceny.
4. Słownik komponentów systemów informatycznych, relacji między nimi oraz wzorców strukturalnych (de facto 3 tematy)
Krótki opis: architektura to pojęcie oznaczające strukturę systemu informatycznego - jego komponenty i relacje między nimi (np. zawieranie się jednego komponentu w drugim, wymiana informacji między komponentami etc.). Aby zdefiniować architekturę systemu informatycznego trzeba określić jego komponenty i relacje między nimi. Celem pracy jest opracowanie modelu architektury składającego się ze słownika katalogu komponentów i relacji między nimi dla:
- infrastruktury systemu (jeden temat)
- oprogramowania (drugi temat)
- relacje między infrastrukturą a oprogramowaniem (trzeci temat)
Temat przeznaczony jest dla osób zainteresowanych zdobyciem szerokiej wiedzy o infrastrukturze systemów IT oraz o konstrukcji oprogramowania.
5. Porównywanie architektur systemów reprezentowanych językiem SysML.
Krótki opis: celem pracy jest opracowanie metody umożliwiajacej ocenę i porównywanie architektur systemów opisanych językiem SysML.
6. Analiza i ocena architektur korporacyjnych reprezentowanych językiem Archimate.
Krótki opis: architektura korporacyjna to połączenie tego co rozumiemy pod pojęciem konstrukcji systemu IT oraz opisu organizacji korzystającej z tego systemu. Połączenie obu tych elementów winno umożliwić zintegrowane projektowanie organizacji i systemów IT. By ta z kolei była możliwa niezbędna jest umiejętność oceny architektur korporacyjnych. Celem pracy jest zapropnowanie metod oceny architektury korporacyjnej. Wstępna hipoteza badawcza jest taka, iż można to uczynić przez adaptację jednej z istniejących metod oceny architektury oprogramowania, takich jak ATAM, SAAM, ALMA.
Zainteresowanych
proszę o kontakt mailem a.zalewski@elka.pw.edu.pl
(cały czas) lub wizytę w godzinach konsultacji.
Telefon: (+48 22) 234 7997
Konsultacje: piatek, godz. 16:15 - 17:00Mail: a.zalewski@ia.pw.edu.pl